Large-scale socks production enterprises: can achieve efficient and stable production, meet the market's large demand for plain socks, reduce production costs, and improve corporate competitiveness.
Small processing enterprises or family workshops: relatively simple operation, small footprint, can be used to produce special plain socks or undertake small batch orders, suitable for small production units.
Machine parameters
| Item | WSD-6FP |
| Discription | Plain Knitting Sock Machine From Wisdom Machinery |
| Brand | WISDOM |
| Diameter | 3.5 inch / 3.75 inch / 4 inch / 4.15 inch |
| Needle | 72-220N |
| Voltage | 220V/380V/415V |
| G.w/N.w | 350/300 KG |
| Floor Space | 150*120*240cm |
| Packing Size | 110*75*165cm |
| Package | Wooden packing or customerized |
| Payment Terms | 30%Deposit70%Balance against the B/L copy |
| Delivery Time | Around 20-25 days after the deposit approved. |
Why choose us?

Company Strength
Zhejiang Wisdom Technology Co., Ltd. is a joint-stock company integrating development, production, sales, service and project output. It currently has hundreds of employees, dozens of professional technicians, and more than 30 senior technical talents. The company's high-tech enterprise covers an area of more than 60 acres and a construction area of more than 30,000 square meters. The annual productivity of various sock machines reaches tens of thousands of units.
one-stop solution
professional team
high
quality
Hot Tags: new computerized plain sock knitting machine, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, price, high quality

