Plain And Terry Sock Making Machine can produce plain socks, which have a smooth surface and are often used to make various basic socks for daily wear; it can also produce terry socks, which have a layer of soft terry on the surface, have good warmth retention and water absorption, and are often used to make sports socks, home socks, etc.
Machine parameters
| Item | WSD-6FPT |
| Discription | Plain Knitting Sock Machine From Wisdom Machinery |
| Brand | WISDOM |
| Diameter | 3.5 - 4.5 inch |
| Needle | Tetty:72-176N |
| Voltage | 220V/380V/415V |
| G.w/N.w | 350/300 KG |
| Floor Space | 150*120*240cm |
| Packing Size | 110*75*165cm |
| Package | Wooden packing or customerized |
| Payment Terms | 30%Deposit70%Balance against the B/L copy |
| Delivery Time | Around 20-25 days after the deposit approved. |
Why choose us?

Company Strength
Zhejiang Wisdom Technology Co., Ltd. is a joint-stock company integrating development, production, sales, service and project output. It currently has hundreds of employees, dozens of professional technicians, and more than 30 senior technical talents. The company's high-tech enterprise covers an area of more than 60 acres and a construction area of more than 30,000 square meters. The annual productivity of various sock machines reaches tens of thousands of units.
one-stop solution
professional team
high
quality
Hot Tags: plain and terry sock making machine, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, price, high quality

