| WISDOM Fully computerized 7F Series Socks Knitting Machine |
| WSD-7FPT |
| Main function : WISDOM brand 7F plain & terry socks machine can knitting plain socks ,terry socks ; On each kind of socks can make jacquard ,tuck ,mesh ,double ribs , 3D such kind of character performance . |
| Main Features |
| 1. All mechanical parts are installed in high precision CNC mechanical positioning mode and Standardized assembly ,which makes the machine working more stably and improve component interchangeability . |
| 2. All Electronic valves controlled 9 Fingers on main feeder and 17 fingers on 6 jacquard feeders , one loop can have 7 color . |
| 3. Double elastic yarn feeders system is applied |
| 4. 7 Sets of 16 flaps high speed actuators assure fine patterning. |
| 5. Double up pickers and double down pickers for fast alternation movements. |
| 6.Double density motor ensured fabric density to be controlled easily and compactly . |
| 7. Computerized automatic pneumatic driving lubrication system take precaution against the danger of fire |
| 8. Keyboard and touch screen operating platform , UPS backup system for power off protection and automatic error detection. |
| 9. High speed, big memory CPU capacity on board for easily modify chain program and pattern . |
| 10. Multilingual featured: Chinese, English ,Spanish , Indonesia and various major languages. |
| 11.Individual suction fan ,Yarn storage , Italy style yarn creel , BTSR for optional . |
|
|
|
| Model | WSD-7FPT |
|
| Cylinder diameter | 3.75 inch |
|
| Needle Number | Terry:72-200N | Plain:72-240N |
| Max speed | 360RPM/MIN |
|
| working speed | 280-300RPM/MIN |
|
| Function | Can make all kinds of plain socks , terry socsk , invisible socks |
|
| one main feeder( 9 fingers),6 jacquard feeder ( 17 fingers) |
|
|
| double elastic system |
|
|
| Can knit high heel , left and right foot ,180 degree against sock month, two colors sock toe and heel |
|
|
| Can knit 3D socks |
|
|
| Power Requirement | Driver motor | 1.35 KW |
| Fun motor | 1.1 KW |
|
| Control box | 0.80 KW |
|
| Voltage | 220V/380V/415V |
|
| Floor space | 160×120×240cm |
|
| Net/Gross weight | 300/380 KG |
|
| Packing size(L×W×H) | 110×75×165cm |
|