3.75'' Sock Machine The sock knitting machine usually has a pointer barrel diameter of 3.75 inches. It is suitable for producing socks of various types and sizes. It can be widely used in sock production enterprises, processing factories and small workshops.
Machine parameters
| Item | WSD-6FP |
| Discription | Plain Knitting Sock Machine From Wisdom Machinery |
| Brand | WISDOM |
| Diameter | 3.5inch/3.75inch/4inch/4.5inch |
| Needle | 72-220N |
| Voltage | 220V/380V/415V |
| G.w/N.w | 380/300 KG |
| Floor Space | 150*120*240cm |
| Packing Size | 110*75*165cm |
| Package | Wooden packing or customerized |
| Payment Terms | 30%Deposit70%Balance against the B/L copy |
| Delivery Time | Around 20-25 days after the deposit approved. |
Why choose us?

Company Strength
Zhejiang Wisdom Technology Co., Ltd. is a joint-stock company integrating development, production, sales, service and project output. It currently has hundreds of employees, dozens of professional technicians, and more than 30 senior technical talents. The company's high-tech enterprise covers an area of more than 60 acres and a construction area of more than 30,000 square meters. The annual productivity of various sock machines reaches tens of thousands of units.
one-stop solution
professional team
high
quality
Hot Tags: 3.75'' sock knitting machine for adults, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, price, high quality

